nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » POYRAZ KARAYEL 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
POYRAZ KARAYEL 1.BÖLÜM

"POYRAZ KARAYEL" DİZİSİ 


1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Burçin Terzioğlu genel izleyiciye uzak bir oyuncu değil. Fakat İlker Kaleli ve canlandırdığı karakter için aynı şeyleri söyleyemiyoruz. Poyraz Karayel bir kere adı soyadı itibarıyla komedi karakteri gibi.  "Galip Derviş" tarzı bir dizi izleyecekmişiz gibi düşünüyoruz. Karakteri de bize biraz uzak bir çizgide. Fantezi yüklü. Sanki Amerikan dizisinden fırlamış.

-Poyraz Karayel'in senaryosu birinci bölümüyle biz totallere yeterince sıcak gelmedi. Kanal D'nin bu sezon izlediğimiz birçok işi gibi daha çok AB izleyiciye hitap eden bir yapım.

-Peki Poyraz Karayel çok iyi bir AB dizisi midir? Tartışılır. Mesela diyaloglar daha iyi olmalı. Mesaj kaygısı taşımamalı ve illa mesaj verecekse de daha ustaca vermeli. Tabii bunların hepsini birinci bölüme göre söylüyoruz. 

-Poyraz Karayel'in senaryosunda da yüksek izlenme payına ulaşamayan birçok dizide olduğu gibi "tür" problemi var. Tür problemi şu demek: Farklı "tür"lere ait sahnelerin aynı senaryonun içinde kullanılması.  Fragmanlarda "Küçük Ağa" tipi sahneler gördükten sonra dizinin içinde Kurtlar Vadisi tarzı sert sahneler görünce sersemlememiz gibi. Bu dizi polisiye mi, romantik komedi mi, intikam dizisi mi anlayamadık biz. "Tür"  meselesi usta senaristle usta olmayanı birbirinden ayıran bir turnusol kağıdı.

-Poyraz Karayel'in bir dezavantajı da yayın günü sanki. Bu dizinin izleyici kitlesiyle Diriliş Ertuğrul'un izleyici kitlesi kesişiyor. Poyraz Karayel daha çok erkek izleyiciye hitap eden bir dizi olmuş. Diriliş Ertuğrul'u da daha çok erkek izleyici takip ediyor. Bu diziyle kadın izleyici de hedefleniyorsa Ayşegül'ün sahneleri Poyraz'dan az olmamalı. 

Bir gün sonra: Total'de 3.65 reyting 8.30 share ile 14.olmuş. AB'de 3.32 reyting 9.03 share ile 8.sırada yer almış

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney