nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » RACON 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 2
RACON 1.BÖLÜM

"RACON AİLEM İÇİN" DİZİSİ

1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Racon Ailem İçin” dizisi senaryosundan oyunculuklara “fantezi” bir proje olmuş. Sanki tiyatroda canlandırılmak için yazılmış bir metin televizyona uyarlanmış.

-Hayranı olduğumuz oyuncuları daha önce hiç bu kadar kötü görmemiştik. Mehmet Aslantuğ bir kabadayıdan çok şiir programı sunucusu gibi. Sanatçı yabancı film dublajlarında bile atlanan “r” harflerini özellikle vurguluyor ve kendimizi şiir dinletisine gelmiş gibi hissediyoruz. Rejinin bu konularda daha hassas olması lazım. Sadece resimlerle ilgilenmemesi, yılların oyuncusudur ne yapacağını bilir diye düşünmemesi, oyuncuyu yönlendirmesi lazım. "Racon Ailem İçin" dizisi bize dünyanın en güzel resimlerini gösterse yine bu dizinin akibeti değişmez. Usta oyuncuyu hiç bu kadar inandırıcılıktan uzak görmemiştik. Seyirci taş kalplidir.

-Bu dizide gördüğümüz Seçkin Özdemir’le en son Günahkar’da izlediğimiz Seçkin Özdemir arasında o kadar fark var ki…Güneşi Beklerken’in yıldızı  Hande Doğandemir oyunculuğa yeni başlamış gibi. Ayrıca ilk bölümde  Engin karakterini canlandıran ve bölüm senaryosunda kilit bir role sahip Mehmetcan Mincinozlu’nun da bizi büyük hayal kırıklığına uğrattığını söyleyelim. Bizce hepsinin tek bir sebebi var. Oyuncuların oynadıkları senaryoya adapte olamamaları ve canlandırdıkları karakterleri anlayamamaları.

-“Racon Ailem İçin” dizisinin bize göre çok ama çok sorunlu bir senaryosu var. Dizinin senaristleri gerçeklikten kopuk ve fazla romantik bir bakış açısıyla kaleme alıyorlar diziyi. Bizim gibi yüzlerce bölüm Kurtlar Vadisi izlemiş kurt izleyiciler, zekamızı gıdıklayan daha çarpıcı ve daha şaşırtıcı senaryolar görmek istiyor.

-Açıkçası fragmanlarda hissettiğimizden daha endişe verici bir dizi izledik. Bu kıyaslamamızdan yola çıkarak Racon dizisinin yarın alacağı izlenme oranlarıyla ilgili bir çıkarım yapabilirsiniz. Biz “Bedel” dizisiyle “Racon Ailem İçin” dizilerinin duygusu arasında büyük benzerlikler gördük. Ama Bedel dizisinin bile “Racon Ailem İçin” dizisinden daha rasyonel bir senaryoya sahip olduğunu söyleyebiliriz.  Dizinin senaristleriyle projenin kimyası tutmamış. Bizce şu an müdahale edilirse dizi kurtarılabilir.

(Bu oyuncu kadrosuna yazık edilmemeli. Sonra büyük aktörler küsüyor. Perran Kutman küstürüldü, Mehmet Aslantuğ küstürülmesin)

 

Bir gün Sonra: Total'de 2.03 reyting 4.79 share ile 28.olmuş. AB'de 2.46 reyting 6.02 share ile 19.olmuş.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney