nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » ŞAMPİYON DİZİSİSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
ŞAMPİYON DİZİSİ

ŞAMPİYON  DİZİSİ 1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

 

Başrollerini Tolgahan Sayışman, Yıldız Çağrı Atiksoy, Erdal Özyağcılar ve Erkan Avcı’nın paylaştığı Şampiyon dizisi bu akşam başladı. İddialı yapımın birinci bölümünü nasıl bulduk?

Dizinin konusu kısaca şöyle;

“Kafkas” lakaplı Fırat Bölükbaşı gelecek vadeden genç bir boksörken hayatının fırsatı ayağına gelir. Ringlerin namağlup şampiyonuyla maça çıkma imkanı yakalayan Kafkas, o gece ringe değil yaşamının en karanlık dönemine adım attığını bilmemektedir. Ringte rakibi karşısında maçı kazansa da hayatın karşısındaki maçı kaybeder Fırat… İstemeden rakibinin ölümüne neden olan Kafkas, şampiyonluk kemerini kazanmış ama adını, hayallerini, cesaretini, mesleğine duyduğu aşkı ve hamile karısını yitirmiştir aynı gece. Omzunda her geçen gün büyüyen vicdan azabının yükü, kucağında yeni doğan oğlu Güneş'le kalakalmıştır Kafkas. Güneş 7 yaşına geldiğinde, kaderi onu yeniden çağırır ringe. Üstelik bu ring bildiği ringlerden çok daha büyük, bu defa çıkacağı maç alıştıklarından çok daha zorludur. Tutunacağı tek dalı olan oğlu Güneş'e, annesinden amansız bir hastalık miras kalmıştır. Oğlunu yaşatmak için çıktığı hayat ringinde, en büyük açığı da vicdan azabıdır. Hayat oğlunu elinden almak için hiçbir rakibinin vuramadığı kadar hızlı ve acımasızca vurur Kafkas'a. Geçmişi, vicdan azabı, çaresizliği art arda yüzüne inen yumruklardan daha çok sarsar Kafkas'ı. Hayatın vurduğu yumruklara karşı bir tek gardı vardır: Oğluna duyduğu sevgi ve onu yaşatma azmi… Hayatla maçını 5 yıl önce kaybeden Kafkas'ın rövanşı kaybetmeye niyeti yoktur! Canı ne kadar acırsa acısın, mecali ne kadar tükenirse tükensin yıkılmaz “Şampiyon”! Aynı sözü tekrarlayarak dikilir hayatın karşısına.

Şampiyon dizisinin ilk bölümde doğru bir senaryo matematiğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dizi kağıt üstünde ilginç bir boks maçıyla başladı. Boksör Fırat Bölükbaşı istemeden de olsa rakibinin ölümüne sebep oldu. Ancak bu sekansın gereğinden fazla  uzun olduğunu düşünüyoruz. Bu anlar ciddi bir  potansiyele sahip olmasına rağmen bizde güçlü bir heyecan uyandıramadı. Belki rejiden belki başka unsurlardan dolayı bu bölümde bizce önemli bir fırsat kaçtı.

Dizinin devamında Fırat Bölükbaşı ve oğlu Güneş’in deyim yerindeyse hayattan yedikleri darbelere yoğunlaştık. Bu bölümde baba oğlun yaşadıklarının bizlere “Yuh artık, bu kadarı da fazla” dedirttiğini söyleyebiliriz. Ayrıca Fırat Bölükbaşı ve Güneş arasındaki diyaloglar bize ciddi biçimde Oscar ödüllü film Hayat Güzeldir’i hatırlattı. Bu süreçte senaryoda konu pek dağılmadı ancak dizi lezzet olarak vasatı aşamadı.  

Şampiyon dizisi Fırat Bölükbaşı ile Zafer’in (Erkan Avcı) tekrar görüşmeye başlamalarıyla biraz daha ilgi çekici bir hale büründü. Bundan sonraki zaman diliminin bölüm sonuna kadar daha akıcı ilerlediğini söyleyebiliriz.

Şampiyon dizisinde Yıldız Çağrı Atiksoy Doktor Suna karakteriyle karşımıza çıkıyor. Suna, Fırat Bölükbaşı’nın ringte istemeden öldürdüğü rakibinin kız kardeşi. Kader bu  ya aynı zamanda Suna kim olduğunu bilmeden Fırat’ın oğlu Güneş’in ücretsiz tedavisini çalıştığı hastaneye kabul ettiren doktor konumunda.  Başarılı oyuncu Yıldız Çağrı Atiksoy bizim bir türlü başrol olarak benimseyemediğimiz bir oyuncu. Bize göre bu dizinin de zayıf halkası. Bu düşüncemize rağmen bölüm sonunda Güneş’in  babasının Fırat Bölükbaşı olduğunu anladığında oyuncu olarak hiç de fena iş çıkarmadı. Bu sahne bölümün en iyi birkaç sahnesinden biriydi.

Yerli boks dizilerinin ve filmlerinin daha önce de denendiğini hatırlıyoruz. Ancak bu yapımlar ne yazık ki çok iyi hatırlanmıyor.  Şampiyon dizisinin  ise  ilk bölümde tabir’i münasipse et  mi tavuk  mu olduğunu anlayamadık. Ancak  bize göre dizi klişelere bu kadar  yaslanmamalı, daha  modern daha heyecanlı ve daha şaşırtıcı bir bölümle karşımıza çıkmalıydı. Ayrıca projenin yapısına göre dizinin ucuza çekildiğini düşünüyoruz. En azından ekrana yansıyan iş öyle görünüyor. Dizinin  uzun  zamandır merakla  beklendiğini göz önüne alırsak yarın karamsarlığa sürükleyecek bir reyting beklemiyoruz. Yine de çok daha iyi olabilirdi...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney