nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » SEFİRİN KIZISenaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
SEFİRİN KIZI

SEFİRİN KIZI DİZİSİ 1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

Başrollerini Neslihan Atagül ve Engin Akyürek’in paylaştığı Sefirin Kızı dizisi bu akşam başladı. Dizinin ilk bölümünü nasıl bulduk?

İddialı yapımın konusu kısaca şöyle;

“Gariban bir yarıcının oğlu olan Sancar, daha çocuk yaştayken Bodrum'a tatile gelen bir büyükelçinin kızı olan Nare'ye sevdalanır.

Bu iki zıt çocuk, birbirlerini çok severler, sevdaları için yıllarca mücadele ederler. Sonunda kız oğlana kaçar ama tam kavuştukları gece Nare birden ortadan kaybolur. Bir daha onu gören olmaz.

Kimi der denize düştü öldü, kimi der sefir kızı ya Avrupa'ya kaçtı. Bir aşık da onlara türkü yakar, der ki sefirin kızı alaca kuş oldu uçtu. Böylece Nare ve Sancar'ın mutsuz hikayesi bir destana dönüşür.

Bir düğün gecesinde ortadan kaybolan sefirin kızı, tam dokuz yıl sonra, başka bir düğün gecesinde ortaya çıkıverir. Üstelik bu düğün, Sancar'ın düğünüdür ve ona kızını getirmiştir.”

Sefirin Kızı dizisi ilk bölümüyle iyi işaretler verdi. Merak uyandırıcı bir girişle başlayan dizi dakika dakika bizi daha çok içine aldı ve sarsıcı bir finalle sona erdi.

Sefirin Kızı dizisinin ilk bölümünde birkaç sahneyi çok beğendiğimizi söyleyebiliriz. Nare’nin işlediği cinayetin ardından güvenlik kamerasından babasına yürek yakan bir şekilde seslendiği sahne müthişti. Nare’nin şiddete uğradığı ve ardından elini kana buladığı sahne her iki oyuncu açısından da hiç fena değildi. Sancar’ın geçmişte düğün gecelerinde Nare’yle kavga ettiği sahneyi de özellikle Neslihan Atagül’ün performansının da etkisiyle gözümüzü kırpmadan izledik. Sancar DNA testi sonucunu beklerken Efem adlı eser eşliğinde izlediğimiz klip de bize keyifli anlar yaşattı. Bu tarz klipler yerinde kullanıldığında dizilerimizin tuzu biberi.  

Nare ve Sancar’ın kızlarını canlandıran minik oyuncu Beren Geçalp'in (annesinin bayıldığı sahne hariç) performans açısından  bütün sahneleri çok iyiydi. Kendisi son zamanlarda en beğendiğimiz minik oyuncu olabilir. Ancak annesinin bayıldığı sahnede tepkisizliği! senaryodan kaynaklı olarak oldukça gerçeklikten uzaktı.  

Sefirin Kızı dizisinde Güven Çelebi karakteriyle usta aktör Erdal Küçükkömürücü’yü izlerken adeta mest olduk. Gerçek sanatçılar kısa rollerinde bile ustalıklarını konuşturabiliyorlar. Gediz Işıklı karakterini canlandıran Uraz Kaygılaroğlu ve Kavruk Ömer’i canlandıran Edip Tepeli de rollerinde parladılar.

Dizide bizi rahatsız eden unsurlara gelirsek;  abartılı ege şiveleri diziyi zaman zaman yöresel komedilere çevirdi. Bu sahnelerde bazen diyalogları anlamakta zorluk çektik. Nare’nin Sancar düğünde zeybek oynarken paldır küldür Sancar’ın karşısına dikilmesi ve ardından bayılması oldukça abartılıydı. Sancar’ın Nare karakterine ilk tepkileri ve düğündeki diğer insanların duruma tepkisizliği belki de dizinin en zayıf sahnesiydi. Bu arada yıllardır ortada olmayan Nare gelip düğünü basıyor, Sancar baygın Nare'yi bırakıp gelinin odasına giderek ona yüz görümlüğü takıyor. Bu sahneyi çok tuhaf bulduk...

Son olarak Engin Akyürek'e değinelim. Başarılı oyuncu Engin Akyürek’in oyunculuğunun  Neslihan Atagül’ün gölgesinde kaldığını düşünüyoruz. Dileriz bölümler ilerledikçe yakışıklı aktör formunu yakalar. Bir de Nare geçmişte o uçurumdan atladı mı atlamadı mı o konu da kafamızda netleşmedi. Umarız bu durum tatmin edici bir şekilde açığa kavuşur.

Sefirin Kızı dizisi bizim için 4 yıldızlık bir diziydi. Elbette ilk bölümüyle daha da iyi olabilirdi. Ancak bizi izlediğimize asla pişman etmedi. İkinci bölümü sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bir gün sonra: Total'de 5,93 reyting 12,64 share ile 4.olmuş. AB'de 6,16 reyting 13,85 share ile yine 4.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney