nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » ŞEHRİN MELEKLERİ 1.BÖLÜM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 2
ŞEHRİN MELEKLERİ 1.BÖLÜM

"ŞEHRİN MELEKLERİ" DİZİSİ 1.BÖLÜM

  TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-“Şehrin Melekleri” dizisi bu akşam parlak bir başlangıç yapamadı. Bunun sebeplerini aktarmaya çalışalım.

-“Şehrin Melekleri” dizisi bir kovalamaca sahnesiyle başladı. Bu sahnenin sonunda bir genç kız kendisini kovalayan gizemli şahıs tarafından öldürüldü. Bu an’a bir kadın muhabir tesadüfen tanıklık etti. Sonrasında Emniyet Teşkilatı’nın içinde yeni bir ekip kuruldu ve ekip bu cinayeti çözmek için harekete geçti. Ancak biz öldürülen genç kızla özdeşim kuramadığımız için katilinin bulunma sürecini çok merak etmedik.

-Birinci bölüm senaryosu, kurulan ekip içindeki karakterlerden biriyle sağlam bir duygusal bağ kurabilmemizi sağlamalıydı. Ancak senaryomuz karakterden karaktere geçtiği için bir konu bütünlüğü olsa da hiçbir karakteri özümseyemedik. Bunda senaryodaki karakterlerin çok derinlemesine çalışılmamış kişilikler olmasının ve diyaloglarının zayıf olmasının da payı var.

-Tabiri münasipse eski manken kılıklı Başsavcı’nın Vali'ye ultimatom verircesine yaptığı konuşma dizinin ilk faullerinden biriydi.  Fırtına Cemal’in söylemleri didaktik ve basmakalıptı.  İdil’le Fırat karakterleri arasında olmadık zamanlarda gerçekleşen romantik atışmalar, Gamze Özçelik’in benzeri İdil karakterini canlandıran aktrisin zayıf oyunculuğu ve rahatsız edici dublajı da dizinin diğer dezavantajları oldu. Dizi kastının bütünü de (özellikle de kadın oyuncuları) bizce biraz özensiz seçilmişti. 

-Cenk Ertan, Fırtına Cemal karakterine ısınamamış gibiydi. Sıradışı roller için biçilmiş kaftan olduğunu düşündüğümüz aktör, doğallıktan uzak diyalogların da etkisiyle bu dizide bize kendini pek sevdiremedi. Emniyet Müdürü ve Başsavcı arasında yeni ekibi yönetebilecek kişi değerlendirilirken bu işin üstesinden gelebilecek tek kişinin Fırtına Cemal olduğunun vurgulanması bize çok "abartılı" geldi. Senaristler bu kadar yücelttikleri bir karaktere daha çok çalışmalıydı. Başsavcı’yla Emniyet Müdürü arasında geçen konuşmada  tabiri münasipse karizması tavan yapan Fırtına Cemal onu tanıdıktan sonra bizde biraz hayal kırıklığı yarattı.

-Fikrimizi soracak olursanız “Şehrin Melekleri” dizisinin öncelikle karakterleri derinleştirilmeli. Arkasından diyalogları da güçlendirilmeli. Olay örgüsünde saçmalıklar fazla olsa da biz dizinin izlenme oranını düşüren unsurların olay örgüsüyle yüzde yüz alakalı olmadığını düşünüyoruz. “Şehrin Melekleri” dizisine göre çok daha saçma! diziler Şehrin Melekleri dizisinden daha fazla izlenebiliyor.

--Bizce hiçbir işin başarısı tesadüf değil. Basit görünen hiçbir iş göründüğü kadar basit değildir. Zaman zaman sektörde hepimizin hicvettiği ve yaklaşık on yıldır ekranda olan “Arka Sokaklar” dizisiyle, “Şehrin Melekleri” dizisi arasında bize göre belirgin bir kalite farkı var. “Şehrin Melekleri” dizisinin senaryosuna acil önlem almalıyız. Henüz hiçbir şey için geç değil.

 

 

  Bir gün sonra: Total'de 2.41 reyting 7.46 share ile 6. olmuş. AB'de 1.44 reyting 5.28 share ile 17. sırada yer almış.

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney