nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » SERCE SARAYI 1.BOLUMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 2
SERCE SARAYI 1.BOLUM

"SERÇE SARAYI" DİZİSİ 

 1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Hanımlar beyler; "Serçe Sarayı” dizisi için hiç iyi şeyler söyleyemiyoruz. Yarın açıklanacak reyting sonuçlarını bile beklemeden dizinin geleceğini kurtarmak için çalışmalara başlamak lazım. Bu kalitede, bu iddiada bir yapım birinci bölümden S.O.S verir mi? Demek ki biz saf izleyicilerin de hiçbir zaman beklentilerini çok yükseltmemesi gerekiyor. Elbette dizi hafta hafta toparlayabilir fakat biz bu dizinin bir anda toparlayabileceğini düşünmüyoruz.  

-Serçe Sarayı adeta absürt komedi gibi başladı. Daha ilk dakikada “laf salatası” demek istemediğimiz bir “dış-ses”in anlattığı şeyler umulduğu gibi bizi çarpmadı açıkçası. Sinemada değildik çünkü. Kalabalık ev ortamında doğru dürüst anlamadık bile ne söylendiğini. Ama ağdalı cümleleri fark edebildik ve yüzümüzü buruşturduk.

-Serçe Sarayı'nda her şey “mış” gibiydi. Mahalle ambiyansı çakma, Serçe karakteri çakma, Kadir karakteri çakma. Serçe’nin Kadir’in arkadaşları çakma. "Çakma" sevmediğimiz bir kelime ama gördüğümüz durumu bu kadar net anlatan başka bir kelime de yok. Çin malı bir mahalle hikayesi izletti bize senarist ya da senaristler.  

-İzleyicinin kusuruna bakılmaz, hoş görün! Pazarcının Serçe’ye “Sen git kocan gelsin” dediğinde  iki cümlesi olan pazarcının bile "çakma" olduğunu gördük senaryoda. Amaç konunun Serçe’nin kocasına gelmesiydi ama öyle bir pazarcı yaşıyorsa arkadaşları linç etmeliydi onu. 

-Yirmi dakika şakalar komiklikler biçiminde geçen dizide Serçe ölen kocasıyla ilgili şok gerçekleri öğrendi. İşte bu anda dizi bir anda tür değiştirdi ve komediden drama geçti. Fonda Ahmet Kaya’nın en damar şarkılarından biri çalmaya başladı. Yönetmenimiz iyimser bir şekilde bu dakikalarda bizim ağlayacağımızı düşünüyordu herhalde fakat biz ekran başında gülüyorduk…

-Sonraki bölüm on dakika Serçe karakterinin ağlama nöbetleriyle geçti. Peki neden Serçe’nin şok gerçeği öğrendiği sahne bizde beklenen etkiyi yaratmadı? Çünkü Serçe’nin kocasıyla ilişkisini gözlerimizle görmedik. Aralarındaki aşka tanık olmadık. “Anlatma göster” prensibi işlemedi senaryoda. Eğer senaryo bizi bu aşka inandırsaydı Serçe acı gerçekle yüzleştiğinde biz de sarsılabilirdik. Fakat bu sadece Serçe’nin meselesi olarak kaldı ve hikaye bizi içine alamadı.

-Senaryo şu sıralamayla başlayabilirdi. Serçe’nin kocasının öldüğü gün; Serçe’yle kocasının aşkını kocanın da kendini iyi sattığı romantik ve yaratıcı bir sahneyle görürüz, sonrasında koca ölür, serçe kocasının ölüm haberini alır, sonra dizi bugüne döner ve bu gece izlediğimiz sırayla devam eder… Böyle bir durumda biz seyirci olarak Serçe’den daha çok şaşırabilirdik. Çünkü sempati beslediğimiz koca bizi olumuz anlamda şaşırtmış olurdu. O zaman işte “şerefsiz erkekler böyle işte” diye düşünürdü kadın izleyici. Hiçbir seyirci bir kadının tanımadığımız ölen kocasının başka bir eşi çıktı diye ağlamaz.  

- Tabi bu yazdığımız sahne sıralaması diziyi kurtarmaya yeter miydi? Yetmezdi diye düşünüyoruz. Çünkü bize göre senaryoda o kadar çok problem var ki. Serçe’nin o yaşlı amcayla evlenebilecek kadar saçmalaması bizi karakterden iyice uzaklaştırdı. Kadir karakterine ısınamadık. Kadir’in başta fazla iddialı olması bizi rahatsız etti. Sonra birden acı çeken aşığa döndü. Nasıl biri tam çözemedik. Açıkçası Kadir’le Serçe’nin aşkı bizi çok çekmedi.

-Vakit nakittir. 

Bir gün sonra: Total'de 3.06 reyting 7.26 share ile 16.olmuş. AB'de 3.45 reyting 9.29 share ile 7.olmuş. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney