nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » ŞEREF MESELESİ 12.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
ŞEREF MESELESİ 12.BÖLÜM

 

"ŞEREF MESELESİ" DİZİSİ

12.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Hafta boyu Yiğit’in bebeğiyle ilişkisinin gösterildiği fragmanları izledik. Yiğit’in insani bir yönünü gördük. Bu gece mama hazırlama sahneleri komikti.

-Diziye bizde pozitif duygular uyandıran sahneler lazım. Bu sahnelerin sayısı da az olmamalı. Yoksa Pazar geceleri Şeref Meselesi’ni sonuna kadar izleyebilmek zor oluyor. Bununla birlikte (bize göre) senaryoda yolunda olmayan daha önemli şeyler var.

-Yiğit kendi de ne yaptığını bilmeyen bir karakter görünümünde. Değer yargıları tamamen bizden farklı, sanki  Türk değil ve Türkleri de sevmiyor. Para kazanmak için yabancı bir ülkeden gelmiş gibi. Empati duygusu sıfır.  Nalıncı keseri gibi tüm meseleleri hep kendine yontuyor. Böyle bir karaktere tüm kadın karakterlerin aşık olması pek anlaşılır şey değil. Geçen hafta Kübra’dan bebeği öyle bir götürdü ki sanki kendisini aldatan karısından çocuğunu kaçırıyor. Bu sevgi birden nasıl ortaya çıktı? He eğer Yiğit bebeği intikamcı duygularla aldıysa o zaman bebekle yalnız kaldığında çocuğuna bu kadar sevgi gösterisinde bulunmamalı, ona hayatının anlamı gibi davranmamalı. Adamlarına "Artık Elif burada yaşayacak" dedi sonra kardeşi gelince geri götürmeyi kabul etti. Yiğit kardeşini kandırmış olsa ve Elif'i hiç eve kadar götürmese anlayacağız. Ama bebeği kapıya kadar getirip hiç yukarı çıkmadan ve kimseyle hiç bir diyalog içine girmeden geri dönüyor!!!   

-Yiğit'in bebeğiyle ilişkisi ve son anda bebeği teslim etmekten vazgeçmesi karakteri  “ruh hastası” gibi gösteriyor. Eğer Yiğit’in bebeğine sahip çıkması Yiğit’in kişiliğinde bir iyileşme belirtisiyse, Yiğit bebeğin annesine karşı bu kadar acımasız olmamalı.

-Bir senaryo baş karakteri kadar sağlam olur. Yiğit kötüyse de tutarlı bir kötü olmak zorunda. Bu gidişle dizinin adını “Yiğit’in hezeyanları” diye değiştirmek gerekecek. Bir de Yiğit’in bundan sonraki amacı ne? Mafya babası olmak mı? Bunun için mi izleyeceğiz diziyi? Bu gece de İbrahim Tatlıses’in eski filmlerini hatırlatır bir usulle Sibel’in setini bastı. Delikanlı adam silah gösterir mi? Yiğit’in az da olsa var olan karizması sıfırlanıyor. Güler misin ağlar mısın?

-Yiğit’in maddi manevi düşüşe geçmesi ve dibi gördükten sonra erdemli bir insana dönüşmeye başlaması lazım. Hikayeler bunun için izlenir, romanlar bunun için okunur. Ya da Yiğit baş karakter olmamalıydı...

-Aynı tutarsızlıklar Emir için de geçerli.“Emir Kübra’ya hala mı Yiğit’i düşünüyorsun?” diye atarlandı. Yiğit’le tartıştı. Yiğit yüzünden Kübra’yla evlenmedi mi? Emir Yiğit’in yanından geldikten sonra Yiğit’in bebekle ilişkisini mutlu olarak anlatıyor. Böyle olunca Emir’in de nerede durduğu anlaşılmıyor. Emir’in Yiğit’e karşı tutumu artık net olmalı. Dizide Emir’den yana tavır alacak da olsak Emir saçmalayarak buna engel oluyor. Senaristler daha hassas olmalı.

Bir gün Sonra: Total'de 4.25 reyting 10.04 share'le 6.olmuş. AB'de 6.19 reyting 15.10 share ile 1.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney