nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » SEVGİLİ GEÇMİŞSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
SEVGİLİ GEÇMİŞ

SEVGİLİ GEÇMİŞ DİZİSİ

1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

Başrollerini Ece Uslu, Emre Kınay, Sevda Erginci, Melis Sezen ve Özge Özacar’ın paylaştığı Sevgili Geçmiş dizisi bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

Sevgili Geçmiş dizisinin konusu kısaca şöyle;

“Birbirinden habersiz büyümüş üç kız kardeş bir gün gizemli bir mektup alırlar ve aralarından birinin düğününde buluşurlar. Ama düğün gecesi kendilerini hiç beklemedikleri bir durumun içinde bulacaklardır. Biri müzisyen, diğeri doktor, bir diğeri ise uçsuz bucaksız üzüm bağlarının sahibi olan üç kardeş o geceden sonra Ege’nin güzel kasabası Güneşli Bahçe’den çıkamazlar ve birlikte yaşamaya mecbur kalırlar. Bir kriz durumunda oluşan bu mecburiyet hali zamanla yerini kardeşliği, arkadaşlığı ve dayanışmayı keşfetme macerasına bırakır.

Sevgili Geçmiş dizisi dinamik hatta belki de fazla hızlı bir birinci bölüm senaryosuyla karşımıza çıktı. Özellikle Azra karakterini canlandıran Özge Özacar’ı çok başarılı bulduk. Ancak Sevgili Geçmiş dizisiyle ilgili hem büyük övgülerimiz hem de ciddi eleştirilerimiz var.

Sevgili Geçmiş dizisinde anne babasının öz anne babası olmadığını bunun yanında  iki de kız kardeşi olduğunu öğrenen İpek karakteri merkezde. Ancak hem İpek karakterinin hem de diğer karakterlerin böyle sarsıcı bir haberi çok kısa sürede hazmedip üstüne seri bir şekilde bir araya gelmeleri pek hayatın doğal akışına uygun değil. Azra karakteri asıl kız kardeşin yerine diğer kız kardeşlerle görüşmeye gidiyor ve kendini Çilem olarak tanıtıyor. Bu yer değiştirme meseleleri  romantik komedilerde başarılı bir şekilde uygulanabiliyor fakat iş dram türünde bir senaryoya geldiğinde işler zaman zaman sarpa sarıyor. Ayça, Çilem’in yerine geçiyor ve bu sebepten dolayı Çilem’in erkek arkadaşı öldürülüyor. Bundan sonra Ayça izleyicinin gözünde nasıl aklanabilir? Tabi daha sonra Çilem’in erkek arkadaşının aslında ölmediğini görebiliriz fakat yine de Ayça’nın diğer kız kardeşlere kendini Çilem olarak tanıtması eğer kötü biri değilse riskli bir durum. Bu duruma rağmen Ayça rolünde Özge Özacar’ın harikalar yarattığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bıçak sırtı bir başka durum da baş kadın karakterlerin katil olması. Bu mesele de bizim izleyicinin baş karakter haklı da olsa çok onay verdiği bir durum değil. Üç kız kardeşin hangi şekilde olursa olsun İpek’in kocasını öldürdükten sonra dürüstçe polisi aramak yerine adamı gizlice gömmeyi tercih etmeleri de kafamıza takılan bir başka mesele. Böyle bir travmanın ardından ileriki bölümlerde bu kızların aşk meşk ilişkilerini izleyeceğiz. Bu durum izleyiciye ne kadar sahici gelecek biz de merak ediyoruz. Katil olma ve üstüne üstlük bunu gizleme durumu gerçek hayatta insanları  tımarhanelik edebiliyor. Bu kişilerin yirmili yaşlarda masum üç genç kız olduğunu göz önüne alırsak bu kızların hayatlarına çıldırmadan devam etmeleri ne kadar kolay?

İddialı yapımda bizi düşündüren bir başka konu da dizinin ismi. Karakterlerden biri “Hatalarımla sevaplarımla geçmişimi kabul ediyorum. Sevgili Geçmişim” minvalinde bir şeyler söyledi. Öyle ya da böyle üç genç kızın katil olduğu bir dizinin ismi nasıl Sevgili Geçmiş olabilir? Bu dizi bir kara komedi değil. İzlediğimiz yumruk gibi sert senaryoya Sevgili Geçmiş ismini vermek ne kadar isabetli? Bunlar bizim subjektif! görüşlerimiz.

Tüm bunlara rağmen dizinin nefes kesici bir tempoda ilerlediğini, gereksiz sahnelerin yok denecek kadar az olduğunu, kız kardeşlerin sevgili adaylarıyla uyumlarının yüksek olduğunu ifade edebiliriz. Dizinin rejisi ve müzikleri de fazlasıyla başarılıydı. Takıldığımız unsurlara rağmen bölümü pür dikkat takip ettiğimizi belirtelim.

Sevgili Geçmiş, dizinin ağır topları Ece Uslu ve Emre Kınay’ın tam olarak devreye girmesiyle kaderini çizecektir. Bu arada bu kızların birbirlerinden ayrılmalarına ve böyle esrarengiz bir şekilde bir araya getirilmelerine de Türkiye gerçeklerine uygun bir açıklama getirmek lazım. Sırf bu gizemli hikayeden ötürü dizinin yeni bölümlerini merak eden izleyiciler olacaktır. Ancak bu konuda Amerikan dizilerinde görebileceğimiz tarzda bir çözümle karşılaşırsak bu da iddialı yapım için bir handikap olabilir.

Sevgili Geçmiş dizisinin birinci bölümünü sıkılmadan izledik. İkinci bölümü merakla bekliyoruz.  Umarız Sevgili Geçmiş sezonun ses getiren yapımlarından biri olur. 

 

Bir gün sonra: Total'de 3.96 reyting 9.25 share ile 9. olmuş. AB'de 4.73 reyting 11.93 share ile 5.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney