nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » SİYAH İNCİ 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
SİYAH İNCİ 1.BÖLÜM

"SİYAH İNCİ" DİZİSİ 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini Tolgahan Sayışman, Hande Erçel, Berk Hakman ve Hüseyin Avni Danyal’ın paylaştığı Siyah İnci dizisi bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

İddialı dizinin konusu kısaca şöyle;

"Kenan ve Hazal küçük bir sahil kasabasında yaşayan birbirlerine çok aşık iki gençtir.

Hayatları sade, mütevazi ve küçük aşkları çok büyüktür. Bu hayattan diledikleri tek şey vardır iki gencin Hazal’ın babası Midyeci Halil’in inadının kırılması ve sonunda evlenmek.

Halil’ın inadı kırılmak bilmez. Kenan onun gözünde ise yaramaz sıradan sefil bir balıkçıdır ve kızını da sefil edecektir. Kenan fersah fersah dalmış, bulunması imkansız denilen efsanevi Siyah İnci'yi çıkartmış, kendi mucizesi olarak gördüğu aşkını bir başka mucizeyle süslemiştir. 

Halil'in inadı da tavrı da onları ayırmaya yetmeyecektir. Üstelik sevdanın lisanını en az onlar kadar iyi bilen Hazal’ın annesi Melek de arkalarındayken...

Ta ki o güne kadar ... Siyah inci eşsizdir, nadidedir, efsanedir, fakat karadır işte... Tıpkı Hazal ve Kenan’ın aşkı gibi.

Vural Demiroğlu ...Hiç beklenmedik bir anda kendi kabusundan uyanır... Ve Siyah İncı masalını kirletir ... Hem de elini bile sürmeden..."

-Siyah İnci dizisi hoş bir jenerik ve su altı sahnesiyle başladı. Dizinin jenerik müziği de bir o kadar hoşumuza gitti. Ancak dizinin bütününe baktığımızda ilk yarı birinci viteste ikinci yarı dördüncü viteste giden bir senaryo izledik. Keşke dizinin ilk bir saati için de  daha olumlu konuşabilseydik. Zira bu süre zarfında diziyi bizim gibi haftalardır merakla bekleyenler kanal değiştirmiş olabilirler.

-Hande Erçel, Tolgahan Sayışman, Berk Hakman ve Hüseyin Avni Danyal…Siyah İnci tam bir yıldızlar topluluğu. Dizi başlamadan önce Hande Erçel ve Tolgahan Sayışman’ın birbirine yakıştığını düşünüyorduk. Lakin senaryo bizi bu ikilinin efsane bir aşk yaşadığına pek inandıramadı. İzleyici genelde kavuşma olmayan aşkların gerçek aşk olduğuna inanmaya meyillidir. Önümüzdeki haftalarda bu fikrimiz değişebilir. Ancak hikayenin başında zaten başlamış olan bir ilişki gördük. Bu da çift arasındaki tutkuya inanmamızı zorlaştırdı. Mesela Hazal'ın üvey kardeşi Ebru Kenan'ın kafasını karıştırmaya çalıştığında Kenan iyi bir sınav vermedi.

-Eğer Vural dizinin çok daha başlarında ikilinin önüne engel olarak çıksaydı iddialı dizi daha fazla merak uyandırabilirdi. Ancak Vural’ın harekete geçmesi için uzun bir zaman beklemek zorunda kaldık. Kenan’ın Hazal’ı isteme sahnesi zayıftı. Eşinin araya girip Hazal’ı verdiğini söylediğinde üvey baba Midyeci Halil karakterinin birden pasif konuma geçmesi anlaşılır bir durum değildi. Ayrıca Midyeci Halil karakterine pek ısınamadık. Yine Midyeci Halil karakterinin kızı Hazal’ın üvey kardeşi Ebru’nun da günlük dizilerden fırlamış bir kötü niyetlilikte olması ağzımızda kekremsi bir tat bıraktı. Aynısını Vural’ın erkek kardeşi için de söyleyebiliriz. Berk Hakman’ın canlandırdığı Vural karakteri bize Kara Sevda’nın kötüsü Emir Kozcuoğlu’nu hatırlattı. Lakin Vural’ın Siyah İnci dizisinin bilhassa ilk yarısında doğallıktan uzak bir görüntü çizdiğini söyleyebiliriz.  

-Siyah İnci dizisi özellikle Hüseyin Avni Danyal’ın canlandırdığı Aziz karakterinin senaryoya dahil olmasıyla ciddi biçimde ivme kazandı. Bittiğinde ise önümüzdeki hafta ile ilgili beklenti yaratmıştı. İkinci bölümün fragmanını izledikten sonra merakımız iyice ayyuka çıktı. Lakin Siyah İnci’nin aşina olduğumuz senaryolara çok benzeyen oldukça tahmin edilebilir bir öyküsü var. Bunu kırmak için dizide karakterlerin ve diyalogların mutlaka güçlendirilmesi lazım. Aksi halde iddialı yapım umduğumuz ivmeyi kazanamaz. Mesela birinci bölümde beylik laflar çoktu. Biz bu sahnelere ısınma turu olarak bakmak istiyoruz. 

-Siyah İnci dizisi bu akşam orta karar bir başlangıç yaptı. Daha iyi olabilir miydi? Olabilirdi. Lakin merakla beklenen dizi kötü başladı iyi bitti. Dileriz önümüzdeki hafta taşlar daha da yerine oturur ve Siyah İnci sezona damga vuran işlerden biri olur. Zira Tolgahan Sayışman ve Hande Erçel ikilisine inanıyoruz. Berk Hakman ve Hüseyin Avni ise bizce her diziye lazım!

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney