nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » SON UMUTSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
SON UMUT

"SON UMUT" FİLMİ

 ÖRNEKLEM GÖRÜŞÜ

 -Biz "film eleştirmeni" değiliz onu baştan söyleyelim. Senaryo eksperiyiz. Filmi “gişe potansiyeli” açısından değerlendirmek isteriz. Filmin vizyona girmesine daha 20 gün var. Gazetelerde henüz eleştiriler  yayınlanmış değil. Fakat biz her zamanki gibi  inandıklarımızı söylerek “The Water Diviner”ı “açık seçik”  yorumlamaya çalışalım.

-Filmi denek grubumuzdan birkaç arkadaşımızla birlikte tamamen eğlenmeye gelen seyirci gözüyle izledik. Dün gece galada Yavuz Turgul ve Şükrü Avşar gibi isimler de vardı. Türk sinemasının gelişiminde büyük katkısı olan bu kişiler film öncesi “çocuksu” bir heyecan içindeydi. Nereden nereye? Gururlanmamak mümkün değil. Dün gece mükemmel olmasa da Türkiye’nin tanıtımına çok olumlu katkı yapacağını düşündüğümüz bir film izledik.

-Öncelikle filmi izledikten sonra filmin adının neden “Son Umut” olduğunu iyi anlayamadık. Bizce filmi daha iyi ifade edecek ve Türkiye seyircisini daha çok heyecanlandıracak bir isim verilebilirdi filme.

-Filmde Russel Crowe tabiri münasipse “kalp gözü açık” bir babayı canlandırıyor. Böyle karakterler biz seyircilerin bilinçaltında “kıskançlık” yaratır. Bu tip karakterlerle ancak “Aşırı saf ve şaşkoloz!” olduklarında özdeşim kurabiliriz. O zaman ancak “onlar da benim gibi insan” diyebiliriz. Baş kahraman olmaktan çok “bilge yönlendirici” olmaya daha uygundurlar.  “Nuh Büyük Tufan” filminden sonra “Son Umut”da da böyle bir handikapla karşılaştık. Anladığımız kadarıyla Russel Crowe böyle karakterleri canlandırmayı seviyor. Bu, filmin gişesini etkileyecek bir unsur.  

- İkincisi filmde Osmanlı kadını Ayşe, kardeşi ve eşinin ağabeyini yabancı oyuncular canlandırıyor. Soğuk dublajların da etkisiyle bu karakterlerin sahneleri bizi yeterince içine alamadı. Bu sahneler dış piyasada filme zarar vermese de yerli piyasada bizim seyircimizin filme bakışını etkileyecektir.

-Filmin üçüncü büyük sorunu izlediğimiz filmin asıl filmin özeti gibi olması. Bizim "dramacılar" böyle durumlarda “duygular sağılamadı” der. Yani hikayede ilginç duran konuların senaryo aşamasında yeterince “duygulu” olamama meselesi bu. Eğer bu sahneler biraz daha uzun tutulabilseydi Türkiye seyircisi olarak filmden daha tatmin olmuş olarak çıkabilirdik.

-Yukarıda yazdıklarımız bizce iyi bir “misyon” filmi olan “ The Water Diviner”ın saygınlığını ve hüsn-i niyetini etkilemez. Umarız film, Türk Sineması’nın ve yerli oyuncuların tanıtımına umduğumuzdan da büyük bir katkı yapar. Yılmaz Erdoğan da Cem Yılmaz da filmde kendilerine ayrılan sürenin hakkını verdiler bizce. Özellikle usta yazar ve aktör Yılmaz Erdoğan “ben oldum” demeyip üzerine koyarak gidiyor. Her yeni filminde kalbimizi daha çok fetheden bir performans sergiliyor.

-Bu arada Salih Kalyon ağabeyimiz heykeli dikilecek bir sanatçı. Komedi, korku, bilim kurgu her filme uyum sağlayacak tipte bir oyuncu  :) Bütün filmlerde keşke küçük de bir rolü olsa. 

6.12.2014 

 

GİŞE: 6 Hafta 3 günde 1.272.389 kişi izlemiş.

HASILAT: 14.266.688.33 TL

 

                                                                                                                              

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney