nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » TUTSAK 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 2
TUTSAK 1.BÖLÜM

TUTSAK DİZİSİ 1.BÖLÜM 

 TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Başrollerini Gülper Özdemir, Pamir Pekin ve Caner Şahin’in paylaştığı Tutsak dizisi bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

Tutsak dizisinin konusu şöyle;

“Hayata umutla bakan, neşeli, masum, gururlu ve güzel bir genç kız olan Elif, ailesinin ölümüyle amcası tarafından kendisinden 30 yaş büyük bir adamla zorla evlendirilmiştir. Elif, kocası Sadullah’ın tehdidi altında evden dışarı bile çıkamadığı bir “tutsak” hayatı yaşamaktadır. Gürhan Ailesi’nin karanlık sırlarını kullanarak aileye şantaj yapan Sadullah’ın ortadan kaybolmasıyla, Elif tamamen yabancı olduğu bir dünyada yapayalnız kalır.

Gürhan Ailesi’nin yanında şoförlük yapan Bahadır’ın ona uzattığı yardım eli, Elif’in bilinmezliklerle dolu bir dünyaya adım atmasına neden olur. Ailenin ihtişamlı konağında çalışmaya başlayan Elif, çevresini saran sırlarla ve bu sırları korumak için her şeyi yapabilecek aile üyeleri ve çalışanlarla karşı karşıyadır. Ailenin büyük oğlu Kenan’ın ona karşı ilgisi ve ilk günden beri ona yardım eden Bahadır’ın onu koruma çabası bütün okların Elif’e dönmesine yol açar.

Elif, “tutsak”lıktan kurtulabilmek için, bu tekinsiz dünyada ayakları üzerinde durması gerektiğini kısa zamanda fark edecektir. Ancak aşkın, sadakatin, güvenin pamuk ipliğine bağlı olduğu bu yolculukta, Elif her adımına dikkat etmek zorundadır.”

-Tutsak dizisi bu akşam bizi ekrana tutsak edebildi mi? Buna evet demek zor. Dizinin en büyük handikapı senaryonun mevcut reyting paneliyle uyumsuz bir yapıya sahip olması. Yapımda bir kalite arayışı var. Ancak diğer unsurlardaki kalitenin senaryoya yeterince yansıyamadığını gözlemliyoruz. Tutsak dizisi hikayesi itibarıyla kadın izleyiciye hitap eden bir dizi. Ancak bu akşam iddialı yapımın en büyük dezavantajlarından biri izleyiciyi bulmaca çözmek zorunda bırakmasaydı. Bazı yapımlarda zamanda ileri geri gidişler fark yaratır. Ne var ki Tutsak dizisindeki durum izleyicinin sabrını zorladı...

-Elif karakterinin anne babasına ne oldu, neden Sadullah’la evlendirildi, cehennem diye bahsedilen yer neresi uzun süre öğrenemedik. Öğrendiğimiz sekanslarda da açıkçası sahnelerin duygusu bize güçlü bir şekilde geçmedi. Böyle olunca aslında hayatın içinden kabul edebileceğimiz bir hikaye izleyiciyi yeterince içine alamadı. Elif’le güçlü bir bağ kuramadık. Dizinin başında hukuk fakültesini kazandığını öğrendiğimiz ve annesinin hakimeliğe yakıştırdığı bir genç kız görüyoruz. Sonrasında bu potansiyelde bir kız Sadullah gibi bir adamla nasıl evlendiriliyor, nasıl buna karşı koyamıyor? Biz başta yansıtılan karakterin Sadullah’ı yıkıp geçmesini bekliyoruz. Ancak Elif aciz bir köylü kızı gibi davranıyor.   

-Tutsak dizisinin oyunculuklarıyla ilgili olumlu konuşabiliriz. Bizce bölümün yıldızı Sevim karakterini canlandıran Seray Gözler’di. Deneyimli oyuncu oynadığı her diziye yakışıyor. Dizinin kahramanı Elif karakterini canlandıran Gülper Özdemir fena bir seçim değil. Ancak ne yazık ki Elif’in birçok sahnesinde senaryodan kaynaklanan bir inandırıcılık problemi vardı. Örneğin Sadullah yüzünden büyük bir travma yaşayan Elif’in Sadullah kaybolduktan hemen sonra Bahadır’la otomobilde boğazdan geçerken sergilediği mutluluk bize biraz yapay geldi.

-Tutsak dizisinin birinci bölümü bu ve bunun benzeri mantık hataları açısından da zengindi. Bu dönemde yayına giren bir dizinin senaryosu bizce ilk bölüm itibarıyla çok daha merak uyandırıcı olmalıydı. Ancak peşinen karamsarlığa gerek yok. Senaryosu zamanla oturan çok fazla dizi var. İlk bölümün günahı olmaz diyelim, önümüzdeki haftayı bekleyelim.

Total'de 3,27 reyting ve 9,66 share ile 5. olmuş. AB'de 4.07 reyting 11,74 share ile 4.sırada yer almış. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney