nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » UMUDA KELEPÇE VURULMAZSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
UMUDA KELEPÇE VURULMAZ

"UMUDA KELEPÇE VURULMAZ" DİZİSİ 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini Begüm Birgören, Mert Yazıcıoğlu, Özge Özder, Melisa Şenolsun, Burak Dakak, Zeynep Bastık ve Yiğit Dikmen’in paylaştığı, “Umuda Kelepçe Vurulmaz” bu gece başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-“Umuda Kelepçe Vurulmaz” dizisinin konusu şöyle:

Bambaşka hayatlar yaşayan yedi mahkum gencin tek ortak özelliği hepsinin zamanında bir suç işlemiş olmasıdır. Lise çağındaki bu çocukların hayatı, zengin bir ailenin oğlu olan Onur sayesinde değişir. Fırat, Azad, Kömür, Nazlı, Peri ve Narin  başlatılan proje sayesinde hem mahkum hem de öğrenci olurlar artık. Ancak daha gencecik yaşta pek çok zorluk yaşayan gençlerin hayatını asıl değiştirecek olan kendisi de hapishanede doğmuş olan İnci öğretmendir. Yetimhanelerde yetişen İnci, hayata küsmesine rağmen suçlu çocukların da bir birey olması, topluma kazandırılması için çalışır. İlk başta çocuklar için hazırlanan bu proje İnci öğretmenin de hayatına bambaşka bir ivme kazandıracak, onu hayatla barıştıracaktır. 

-“Umuda Kelepçe Vurulmaz” dizisi tanıtımları yayınlandığında hem adıyla hem de konusuyla  ilgimizi çekmişti. Ancak itiraf edelim ki gerek oyunculuklar gerek de senaryo açısından ilk bir saat tam bir hayal kırıklığı oldu bize. Fırat’ın denizci olmak isteyen kardeşi karikatürize bir tip olarak karşımıza çıkmasaydı senaryo biraz daha inandırıcı olabilirdi. Neyse ki bu yanlış karakterin dizideki rolü fazla uzun sürmedi. Bununla birlikte İnci Hoca’nın projesinin gündeme gelmesiyle beraber iddialı dizi adeta depara kalktı. Beğenmediğimiz diğer oyuncular üzerlerindeki ölü toprağını attılar ve “Umuda Kelepçe Vurulmaz” dizisi bittiğinde adeta iki ayrı dizi izlediğimizi düşünüyorduk.  

-“Umuda Kelepçe Vurulmaz” dizisi rakip yapımlarla karşılaştırdığımızda çok zor bir günde yayın hayatına başladı.   "Vatanım Sensin" dizisi bu gece de olağanüstü oyunculuklarıyla hayranlığımızı kazanırken Fenerbahçe'nin Avrupa zaferi geceye damga vurdu.  Ancak biz bu lezzette ilerlerse "Umuda Kelepçe Vurulmaz" dizisinin zamanla izleyici oranını arttıracağını düşünüyoruz. Zira bu projenin potansiyeli var. Amma ve lakin Fırat ve Onur karakterleri için daha iddialı oyuncular seçilebilir miydi acaba? Yine de senaryo irtifa kaybetmezse yüzde yüz benimseyemediğimiz oyuncu ve oyunculukları da belli oranda telafi edecektir.

-“Umuda Kelepçe Vurulmaz” dizisinde bizi en çok etkileyen sahne cezaevi aracıyla okula getirilen gençlerin okulun asıl öğrencileriyle karşılaşma anıydı. Bu sahne iyi düşünülmüştü ve oldukça çarpıcıydı. Gençlerin cezaevinde geçen bütün sahneleri başarılıydı hemen hemen. Kasvetli olma riski taşıyan bu sahneler bize hem yazım hem çekim anlamında “helal olsun” dedirtti. Müzikler de yer yer hiç fena değildi. 

-“Umuda Kelepçe Vurulmaz” dizisi Fox TV’nin geçmiş yıllarda büyük başarı yakalayan fenomen dizisi “Arka Sıradakiler”i hatırlattı bize. İyi bir damar yakaladığını düşündüğümüz iddialı yapım yarın izlenme oranlarında hak ettiği değeri görmeyecektir. Bunda ilk bir saatin de payı büyük elbette. Ancak bu sıradışı hikaye bizce önümüzdeki haftalar için iyi işaretler verdi.

-Haftaya "Cesur ve Güzel" de başlıyor. Keşke  "Umuda Kelepçe Vurulmaz" dizisi yayın günü açısından biraz daha talihli olsaydı. Bu potansiyeliyle ilerleyen haftalarda -total kategoride- zirveyi zorlaması işten değildi. 

 

Bir gün sonra: Total'de 3.48 reyting 8.22 share ile 9.olmuş. AB'de 2.31 reyting 5.73 share ile 16.sırada yer almış. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney