nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » VATANIM SENSİN 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
VATANIM SENSİN 1.BÖLÜM

"VATANIM SENSİN" DİZİSİ 1.BÖLÜM 

    TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini Halit Ergenç, Bergüzar Korel ve Onur Saylak’ın paylaştığı “Vatanım Sensin” dizisi bu gece Kanal D’de başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-“Vatanım Sensin” dizisinin konusu kısaca şöyle;

Balkan harbinin sonlarına doğru Selanik'te bir binbaşıdır Cevdet ( Halit Ergenç). Vatanı için yiğit bir asker, karısı Azize'ye ( Bergüzar Korel)  tutkun bir aşık; çocukları Ali Kemal, Yıldız ve Hilal'e  şefkatli bir baba, anası Hasibe'ye ise hayırlı bir evlattır.

Kan Kardeşi Tevfik’le beraber cephede vatan topraklarını kaybetmemek için var gücüyle direnirken başına gelen kalleş bir olay her şeyi alt üst eder. Cevdet ailesinden kopmaya mecbur kalır. Selanik’ten İzmir’e göç etmek zorunda kalan Azize’ye ise Tevfik yardım eder.

Ona karşı yıllardır gizlediği duygularını belli etme pahasına yanlarında olur. Oysa Tevfik’in de büyük bir sırrı vardır. Azize üç çocuğu ve kayınvalidesi ile zorlu bir mücadelenin içinde bulur kendini. Canından çok sevdiği kocasının yokluğuyla ve savaş yıllarının zorluklarıyla mücadele ederek yetiştirir çocuklarını. 1919 yılında, Yıldız güzeller güzeli, gözü yükseklerde, Hilal ise memleket sevdalısı mücadeleci bir genç kız olmuştur. Yıldız, Yunanlılar’ın şerefine düzenlenen bir baloya gizlice katılırken, Yunan Teğmen’i Leon’a aşık olur. Hilal, işgale karşı insanları örgütlemek için gazete yazıları yazarken başını derde sokar. Ali Kemal ise gönlündeki aşk acısıyla ve kendisine dair öğrendiği hazin sırla yaşamaya çalışan serseri bir mayın gibidir. Azize her birinin dertleriyle uğraşmaya çalışırken, İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edileceği haberi ile sarsılırlar. Oysa bu işgal onlara yıllar önce kaybettikleri birini geri getirecektir. Ama hiç ummadıkları bir şekilde...

-“Vatanım Sensin” dizisi bizi ilk bölümden ağlattı. Ancak dizinin uzun vadede riskli bir ana öyküsü var. Elbette tarihimizin önemli bir zaman dilimine iyi sayılabilecek bir prodüksiyonla fokuslandığı için dikkat çekmeyi sürdürecektir. Fakat ana konunun bizi çok etkilediğini söylemek şimdilik zor. Cevdet’in eşi Azize’nin Cevdet’in kan kardeşi Tevfik’le evlenmesi durumu nedense böyle bir Kurtuluş Savaşı hikayesinin içinde bize sıcak gelmedi. Ayrıca katıksız kötü profili çizen Tevfik’i hiç tanımayarak ailesinin içine kadar sokan Cevdet’i de fazla saf bulduk. Umarız bu üçlü arasındaki ilişki ileriki haftalarda daha sağlam bir temele oturur.

-“Vatanım Sensin” dizisi kötü başladı, iyi bitti. Senaryonun Selanik bölümü bizce verimli kullanılamamıştı. Cevdet’i vuran Tevfik’in Cevdet’in ölümünden iyice emin olmadan onu oracıkta bırakması karakterin zekasına yakışmadı. Hikaye İzmir’e geldikten sonra daha izlenir bir hal aldı. Bu sahneler mükemmel miydi? Değildi. Ali Kemal’in üvey kardeşine aşık olması şart mıydı? Emin değiliz. Zira bu hikayeden çok irrite olan seyirciler oldu.

-Hasan Tahsin’in Yunanlılara ilk kurşunu attığı ve ardından şehit edildiği sahne bizi çok duygulandırdı. Yunanlıların İzmir’e çıkarma yaptığı sahneler bizce iyi çekilmişti. Ancak önceki sahnelerde Yunanca konuşmalarının üzerine Türkçe dublaj yapılan Yunan askerlerinin Yunanlılara seslenirken Yunan aksanıyla Türkçe konuşmalarını pek anlamadık.

-“Vatanım Sensin” dizisi ilk iki saatin kalitesinin çok üzerinde bir finalle bitti. Ne kadar büyük bir tesadüf olsa da vatan haini! Cevdet’in Ali Kemal’i vuracakken Azize’nin gelmesi ve Cevdet’le Azize’nin böyle dramatik bir şekilde karşılaşması gözlerimizin yuvalarından uğramasına sebep oldu.

-“Vatanım Sensin” dizisi bizce bu gece özellikle AB izleyici için iyi bir başlangıç yaptı. Ancak aylardır tanıtımı yapılan iddialı dizinin ilk bölümünü ölçü aldığımızda hem daha gerçekçi hem de milli duygularımızın daha çok kabaracağı bir senaryo izleyebilirdik sanki. 

 

   Bir gün sonra: Total'de 5.73 reyting 14.32 share ile 2.olmuş. AB'de 7.85 reyting 20.29 share ile 1.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney