nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » VURGUN 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
VURGUN 1.BÖLÜM

       VURGUN DİZİSİ 1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

        Altan Dönmez’in yönetmen koltuğunda oturduğu ve senaryosunu Başar Başaran ile Emre Özdur’un kaleme aldığı, başrollerinde  Erkan Petekkaya, Deniz Çakır, Emre Kınay ve Begüm Birgören'in yer aldığı Vurgun dizisi bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk? 

          Dizinin konusu kısaca şöyle: 

"Aşık olduğu karısı Reyhan ve oğluyla beraber çok mutlu bir hayat yaşayan Kemal Vardar, oğlunun ikinci yaş gününü kutladıkları gece aklına takılan bir iş için uyanır ve sahip olduğu fabrikaya gider. Kemal şirkette çıkan yangın sonucu büyük bir kaza geçirir. Doktorlar Kemal’in tıbben öldüğünden emindirler. Kemal yıllarını komada geçirirken, Reyhan ve yakınları yaşamaya devam etmek zorundadır. Kemal’e komada kaldığı süre boyunca Asya hemşire çiçek gibi bakmıştır. Öyle ki hastanede çalışan herkes onun bu ilgisinin altındaki gerçeği merak etmektedir. O gün Asya hemşire Kemal Vardar’ın durumunda bir farklılık hisseder. Ve sonunda Kemal komaya girdikten 10 yıl sonra büyük bir mucizeyle uyanır. Ancak Kemal’in öldüğü ve etrafındakilerin yaşadığı bu 10 yılın sonunda onu hayalindeki gibi bir kavuşma beklememektedir."

-Vurgun dizisi kötü başladı, iyi bitti. Dizinin Erkan Petekkaya’nın önceki dizisi Kayıt Dışı’ndan daha başarılı, Paramparça’dan ise şimdilik! daha başarısız olduğunu söyleyebiliriz.

-Vurgun dizisi oldukça durgun başladı. Reyhan’ın kamerasından karakterleri tanıdığımız sahne tamamen gereksizdi. Bu bölümde ciddi biçimde ilgi sıkıntısı çektik. Çünkü hiçbir olay görmeksizin karakter tanıtmak için yazılan sahneler adeta geçmek bilmiyor. Bu sahne dizinin daha ileriki dakikalarına yerleştirilebilirdi. Örneğin Kemal’in (Erkan Petekkaya) evine geri döndüğü sahnelerin devamında bir yerde izleyebilirdik.

Dizi Kemal’in Reyhan’la yatarken birden fabrikaya gitmeye karar vermesiyle başlayabilirdi. Böylece doğrudan kendimizi aksiyonun içinde bulabilirdik. Ancak bu kundaklama sahnesinin de güvenlik zaafları açısından inandırıcılıktan oldukça uzak olduğunu söylemek lazım. Reyhan’ın (Deniz Çakır) Kemal’in başına gelenlerle ilgili gelen telefonun ardından hastaneye koşmak yerine evin bahçesinde adeta ağıtlar yakmaya başlaması da anlaşılır bir durum değildi.

-Kemal hastaneden çıkıp eve gelene kadar da iddialı yapım oldukça kasvetliydi. Kemal’in 10 yıl komada kaldıktan sonra koskoca hastaneden elini kolunu sallaya sallaya çıkması belki de dizinin en sıkıntılı sekansıydı.

-Kemal hem 10 yıl komada kaldığını hem de eşi Reyhan’ın en yakın arkadaşıyla evlendiği öğrendi. Buna karşın yanında kimse olmaksızın tek başına kendi evinde uyudu. Böylesi iki travmayı üst üste yaşayan biri o gece kolayca kendini öldürebilecekken evde yalnız bırakılması pek akla yatkın değil. Böyle bir durum ancak dizilerde olur.

-Bir diğer anlaşılması güç durum ise Reyhan, Vedat (Emre Kınay) ve Kemal’in ertesi gün olaylarının büyüklüğünü farkında değilmişçesine güne başlamalarıydı. Reyhan’ın oğlu Kerem’i uyandırırken yansıttığı neşeli ruh haline hiç anlam veremedik. Kemal’inse yaşananların ardından bir seri katil gibi intikam için silahlanmasını beklerken! karşılaştığı küçük kız çocuğuyla kurduğu ilişki gerçeklerden oldukça kopuktu. Dizide en keyif aldığımız sahne ise Kemal'in oğlu Kerem'in öz babasını tanımayıp Vedat'a "baba" diyerek koştuğu andı. 

-Vurgun dizisinin konusu hem Türkiye’de hem de yurt dışında çeşitli defalar işlenmiş bir konu. Show TV’de yayınlayan Tolgahan Sayışman’ın başrolünde oynadığı Asla Vazgeçmem dizisinde de benzer bir öykü işlenmişti. Ancak Vurgun dizisinin daha derli toplu bir görüntü çizdiğini ve sonraki bölümler için daha fazla merak uyandırdığını söyleyebiliriz. Dizinin oyuncu kadrosu adeta bir yıldızlar topluluğu. Begüm Birgören’i özlemişiz. Güzel oyuncunun canlandırdığı Asya karakteri senaryodaki handikaplara rağmen kadın izleyicinin diziye adaptasyonunu kolaylaştırdı.  Belli ki ikinci bölümden itibaren de bu karakterle ilgili izleyiciyi önemli sürprizler bekliyor.

-Vurgun dizisinin belli bir izleyici kitlesini kendine bağlayacağını düşünüyoruz. Ancak bu dizi bu oyuncu kadrosu ve bu hikaye ile çok daha parlak bir başlangıç yapabilirdi. Çünkü bu potansiyele sahip. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney