nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » YAZ'IN ÖYKÜSÜ Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
YAZ'IN ÖYKÜSÜ

YAZ'IN ÖYKÜSÜ DİZİSİ 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Yaz’ın Öyküsü sakin yaz ekranında iyi bir başlangıç yaptı. Dizinin yayın gününün değişmesi isabetli olmuş. Zira pazartesi yayınlanan "Kırgın Çiçekler" de bir yetimhane dizisi olduğu için bu işten iki dizi de zararlı çıkabilirdi.  Açıkçası Yaz’ın Öyküsü’nden beklentimize göre daha heyecan verici bir ilk bölüm senaryosu bekliyorduk. İlk elin günahı olmaz diyelim; bölümü mercek altına alalım.

 

-Yaz’ın Öyküsü yavan bir yetimhane sahnesiyle başladı.  Jenerikten önce ekrana gelen bu sahne daha iyi yazılmalıydı. Yaz’ın defterine yazdıkları bizi fazla çarpmadı ve her zaman beklediğimiz bir yetimhane kavgasıyla son buldu bu sahne.  Yetimhane meselesi klişe bir konu ve artık bu konu işlense bile umduklarımızın ötesinde şeyler görmek istiyoruz bu mekanlarda. Bir de bizce bir dizinin halka yakın olması için o dizinin kahramanın mutlaka yetimhaneden çıkması gerekmiyor. (Bkz. Adı Mutluluk dizisi)

 

-Vildan Atasever’in canlandırdığı Umut karakterinin canlı yayında bebeğinin yaşadığını öğrendiği sahne daha sarsıcı olabilirdi. Nedense iyi düşünülmüş bu sahnede bir şeyleri eksik bulduk. Birinci bölüm senaryosunda genel olarak her şey oldu bittiye getiriliyor gibiydi.

 

-Yaz’ın arkadaşlarını henüz çok benimseyemedik. Yaz’ın aşık olduğu çocuğun sağ gösterip sol vurarak Yaz’ın kankası Ekim’i öptüğü sahne bize çok inandırıcı gelmedi. Ayrıca bu genç adamın dublajlı sesi rahatsız ediyor bizi.

 

- Tansel Öngel’in canlandırdığı Mert karakterinin yetimhanenin önünde kendi kendine yaptığı prova eğlenceliydi. Fakat bizce bütün oyuncuların biraz zamana ihtiyacı var.  

 

-“Yaz’ın Öyküsü” yeterince sıcak bulmadığımız senaryosuna karşın bu gece izlenme oranı olarak başarısız bir performans sergilemedi. Bunda “teknik” olarak akıcı bulduğumuz senaryonun yanında bu akşam ekranda ciddi bir rakibinin olmamasının da payı var. Fakat biz henüz dizinin kahramanı Yaz karakterini yeterince sevemedik ve onunla sağlam bir özdeşim kuramadık. Aynı şekilde Mert ve Umut'la da öyle.

 

-Seyircide daha güçlü duygular uyandırması gerektiğini düşündüğümüz iddialı dizi, bizce kış sezonun vizesini alabilmesi için birinci bölüm performansının üstüne çıkmalı. Yaz’ın Öyküsü’nin öyküsü de senaryosu da bu gece inandırıcı değildi. Dizi ancak romantizm ve komediyle bizi çok eğlendirerek bu olumsuzlukları tolere edebilirdi. Ekranda maalesef böyle bir senaryo göremedik.

 

Bir gün sonra: Total'de 3.05 reyting 11,33 share ile 4. olmuş. AB'de 3.60 reyting, 13,78 share 1.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney