nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » YUNUS EMRE AŞKIN YOLCULUĞUSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
YUNUS EMRE AŞKIN YOLCULUĞU

"YUNUS EMRE AŞKIN YOLCUĞU" DİZİSİ

1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Yapımcılığını Tekden Film’in üstlendiği senaryosunu Mehmet Bozdağ ve İsa Yıldız’ın yazdığı, başrollerini Yusuf Gökhan Atalay, Payidar Tüfekçioğlu, Baran Akbulut ve Pelin Orhuner’in paylaştığı Yunus Emre Aşkın Yolcuğu dizisinin yeni sezonu başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-Öncelikle sektördeki son gelişmeleri aktaralım. TRT Leyla ile Mecnun’un senaristi Burak Aksak’la BKM yapımcılığında yeni bir dizi hazırlığında. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi mizah dizisine imza atan TRT’nin Burak Aksak’la yeni bir diziye başlayacak olması sektörde büyük heyecan yarattı. Bu kararından dolayı TRT’yi kutluyoruz. İbrahim Eren ve ekibi özellikle genç izleyici üzerindeki TRT algısını çok değiştirdi ve değiştirmeye de devam ediyor. Sinemamıza yeni senaristler kazandıran TRT TV Filmleri Projesi bile televizyon sektöründe bir devrimdir.

-Kanal D’nin genel müdürü değişti. Barış Tünay Kanal D’nin genel müdürü oldu. Haberci kimliğiyle tanınan Tünay müthiş bir yabancı dizi izleyicisi aynı zamanda.  Kanal D’nin başına sektöre uzak birinin geldiğini düşünenler fena halde yanılıyor. Kendisine Nefes Senaryo olarak başarılar diliyoruz.

-Fox TV Genel Müdürü Şebnem Aşkın görevinden ayrıldı. Güzel izler bıraktı. Yine sektörden kopmayacak inşallah.  

-Bizim son dönemde en çok ilgimizi çeken kanal ise ATV. Yönetici değişikliği yapan ATV adeta depara kalktı. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ve Kırgın Çiçekler’den sonra Yeter dizisi de başarısıyla taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanıyor. Sloganından (Esaret mi Cesaret mi?)toplumsal gerçekçiliğine her yönüyle dört dörtlük düşünülmüş ve planlanmış Yeter dizisi Koliba Film’in son senelerdeki en başarılı yapımı. (Biliyorsunuz biz bu slogan meselesini haddinden fazla önemsiyoruz.)Aynı yapım şirketinin Show TV’deki Gamsız Hayat dizisi birkaç haftada yayından kalkarken Yeter dizisinin ikinci haftadan dikkat çekici sonuçlara imza atması ATV’nin karizmatik ve sabırlı Genel Müdürü Metin Ergen’in ve kurduğu drama departmanının eseridir. Alfred Hitchcock "İyi bir film için üç şey için gereklidir. Senaryo, senaryo ve senaryo" diyorsa Metin Ergen de "İyi bir dizi için üç şey gereklidir" diyor. "Sabır, sabır ve sabır".

-Gelelim "Yunus Emre Aşkın Yolcuğu" dizisine; "Yunus Emre Aşkın Yolculuğu" dizisi Ramazan'a damgasını vurmuştu. Ramazan boyunca her gün 60 dakika yayınlanan dizi daha önce okuduğumuz ve izlediğimiz Yunus Emre hikayelerinin dışına çıkarak dikkat çekmişti. Zaten karbon kağıdı koymuş gibi öncekileri tekrar eden  projeler pek "farkındalık" yaratamıyor. Türkiye konu açısından bir maden fakat bu konuları hakkını vererek işleyemiyoruz ne yazık ki. Düşünün Türkiye'de çekilen kötü Çanakkale filmleri yüzünden insanların Çanakkale filmlerini görme konusunda hevesleri kırılmaya başladı. "Yunus Emre Aşkın Yolculuğu" dizisi ise geçtiğimiz Ramazan hem senaryosu hem de oyunculuklarıyla tadı damağımızda kalan bir iş olmuştu. TRT’yi de "Diriliş Ertuğrul"un yapımcısı Tekden Film’i de alkışlamak lazım.

-Bu arada önemli bir noktaya dikkat çekeceğiz; Dizi seçimi yaparken özel televizyonlara göre fazladan birçok kriteri göz önünde bulundurarak hareket eden TRT’yi diğer televizyonlarla aynı şartlarda değerlendirmemek lazım.Devletin televizyonunun "izlensin de nasıl izlenirse izlensin" diye düşünerek hareket etme lüksü yok. Bu, Kurtuluş Zeydan'ın yönettiği TRT1’in başarılarını bizce daha görkemli hale getiriyor.

-"Yunus Emre Aşkın Yolcuğu" dizisine dönersek şimdi çıta yükseldi. Dizinin süresi ciddi anlamda uzatıldı ve dizi rakip kanalların iddialı dizilerinin karşısında yarışmaya başladı. Çok iyi biliyoruz ki kalite eşittir reyting olmuyor her zaman. Keşke bu kalibrede yapımlar reyting tablosunun zirvesine yerleşse. Fakat bunun için mevcut reyting panelinin değişmesi gerek.

-Türkiye’nin en iyi tiyatrocularından ve seslendirme sanatçılarından Payidar Tüfekçioğlu’nu çok özlemişiz. Payidar Tüfekçioğlu’nun canlandırdığı Taptuk Emre Hazretleri aforizmalarıyla bu gece de bizi yatağımızda rahat uyutmayacak. “Aşk ile yürüyen sırtında dünyayı taşır. Aşksız yürüyen beden diye bir ceset taşır.” dedi muhterem. Bu Taptuk Emre Hazretleri'nin replikleri Ramiz Dayı’nınkilerle kapışır. Hoş geldin Yunus Emre. 

Edit: Bu arada dizinin 1.haftası sadece özel gösterim niteliğindeymiş. "Yunus Emre Aşkın Yolculuğu" önümüzdeki haftadan itibaren 60-70 dakikalık bölümler halinde yayınlanacakmış.

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney