nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » YUVAMDAKİ DÜŞMANSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
YUVAMDAKİ DÜŞMAN

YUVAMDAKİ DÜŞMAN DİZİSİ 1.BÖLÜM 

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini Nebahat Çehre, Ece Çeşmioğlu, Pamir Pekin ve Aslı Tandoğan’ın paylaştığı Yuvamdaki Düşman dizisi bu akşam başladı. İddialı dizinin ilk bölümünü nasıl bulduk?

Dizinin konusu kısaca şöyle;

“Murat ve Yasemin Çifthanlı’nın yıllardır bekledikleri bebekleri gelmek üzeredir. O gün mutlulukla çıktıkları yol, Yasemin’in yaptığı kaza ile mahvolur. Ceren sonunda hayallerine kavuşmuş bebeğini bekliyordur. Sevdiği adam Kemal ile bebeklerini beklerken, Kemal’in ölüm haberini alır. Ceren o haberle yıkılır, her şeyini kaybeder. Yasemin ise bebeğini kaybetmemiş ama hayatının travmasını yaşıyordur.

Çifthanlı ailesinin başı Olcay Çifthanlı gelini Yasemin düzelinceye kadar torunları için bir “bakıcı” almaya karar verir. Ama aldığı bu kararın hayatlarını alt üst edeceğinden habersizdir. Küllerinden yeniden doğan Ceren “bakıcı” olarak hayatlarına girişi ile artık hepsi bir bedel ödemek zorundadır…”

-Yuvamdaki Düşman dizisi bu akşam ne bizi senaryosuna hayran bıraktı ne de büyük hayal kırıklığına uğrattı. Zaman içinde dizide taşlar yerine oturabilir. Kadın karakterlerin intikam hikayeleri üzerine kurulan diziler bizim ekranlarımızda hatırladığımız kadarıyla pek iş yapmıyor. Geçtiğimiz yıllarda Kanal D’de yayınlanan Beren Saat’in başrolünde olduğu İntikam dizisi, geçen sene ATV’de yayınlanan Eve Dönüş dizisi, Show TV’de yayınlanan Oyunbozan dizisi bu yapımların tümü kadınların intikam hikayeleri üzerine kuruluydu. Yuvamdaki Düşman’ın akıbeti daha farklı olabilir mi pekala olabilir ancak senaryonun mutlaka sağlamlaştırılması lazım.

-Yuvamdaki Düşman dizisi ilk dakikadan itibaren kolay tahmin edilir oldukça klasik bir hikayeye sahip olduğunu hissettirdi. Tabi işleyiş her şeydir ve en klişe hikayeyle bile harikalar yaratılabilir ancak dizide öyle mantık hataları var ki yenilir yutulur cinsten değil. Dizinin adı neden Yuvamdaki Düşman. Özdeşleşeceğimiz karakter Yasemin mi yoksa hem kocasını hem de bebeğini kaybedip rahmi de alındığı için bir daha çocuk yapamayacak olan Ceren mi? Ekran başındaki izleyici varlıklı aileye yaptıklarından dolayı öfke duyarken dizi neden ismiyle bizden tam tersi bir noktadan bakıyor olaya?

-Çocuğunun babasını kaybettiği yetmezmiş gibi bebeğini şok bir şekilde kaybeden Ceren’e uyanır uyanmaz doktorlar rahmini de aldıklarını söylüyorlar ve sonra yarın taburcu olmasında bir sakınca olmadığını anlatıyorlar. Fiziksel ve ruhsal olarak böyle bir travma yaşayan kadın hemen taburcu oluyor ve eve yalnız başına geliyor. Gripin grubunun şarkısı eşliğinde bir başına acısını yaşıyor. Sanki karakterin başına böyle büyük acı olaylar gelmemiş de sevgilisi onu terk edip gitmiş gibi davranıyor. Ve buna bizim izleyici olarak duygulanmamız bekleniyor. Ceren karakterinin yaşadığı tam bir trajedi ama karakterin yanında bir tane ona destek olan Allah’ın kulu yok. Ceren’in cenaze sonrası Kemal’in fotoğraflarını mezarına gömüp bir daha o mezara gelmeyeceğini söylemesi anlaşılması en zor sahne belki de. Ceren elini kolunu sallaya sallaya hastanede bebek bakım odasına giriyor. Vs vs. Buna karşın psikoloğuna “Ben İyiyim” diye bağırdığı sahne bizce karakterin en inandırıcı sahnesi.  

-Yuvamdaki Düşman dizisi bu handikaplara rağmen ve yazmadan geçmeyelim oldukça sönük kalmış bir ölümlü kaza sahnesine rağmen yavan ancak akıcı sayılabilecek bir tempoyla ilerledi. Ceren rolünde güzel oyuncu Ece Çeşmioğlu tipoloji olarak isabetli bir seçim olmuş ama oyunculuğu kesinlikle diyalog kalitesinin de artmasıyla daha iyi olabilir. Kimi diyaloglardan aktör aktris kim olursa olsun çok iyi oyunculuklar beklememek gerekiyor. Bir diğer güzel oyuncu Aslı Tandoğan da rolünde gayet başarılıydı fakat dizinin kefeni yırttığını söyleyebilmek için henüz çok erken. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney