nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » YÜZLEŞMESenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
YÜZLEŞME

YÜZLEŞME DİZİSİ 1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

Başrollerini Uğur Yücel, Hande Doğandemir, Engin Öztürk ve Yeşim Ceren Bozoğlu’nun paylaştığı Yüzleşme dizisi bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

Yüzleşme dizisinin konusu kısaca şöyle;

“Masal, geçmişin sırlarını aralamak ve sevdiklerinin intikamını almak adına Kalender Kasabası'na yerleşir. Genç kadın, kasabadaki topraklara talip olarak birçok sırrın peşine düşer. Bu gizemli kadının en büyük destekçisi ise Zümrüt'tür. Masal, Gonca'nın intikamını almak ve sevdiklerinin yaralarını kapatmak adına geldiği Kalender Kasabası'nda nasıl bir çıkmaza girecek? Yıllar önce yaşanan olaylar, gün yüzüne çıkmaya çalışan gerçekler ve Masal'ın geçmişte neler yaşadığı bir bir açığa çıkacak.”

Kanal D, Türk televizyonculuğunun kilometre taşı isimlerinden Murat Saygı yeniden göreve geldikten sonra ciddi bir değişim içine girdi. Seçilen her projede sıradan iş yapmama kaygısı farklının peşinde olma duygusu kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Yüzleşme dizisi de bu tarz işlerden biri. Dizinin görsel kalitesi on üzerinden on! Belki de bir yerli dizide gördüğümüz en üst seviye desek abartmış olmayız. Jenerik de ondan pek aşağı kalır değil. Gelgelelim mevcut reyting paneliyle çok da uyumlu olmayan sisli bir senaryoyla karşı karşıyayız.

Dizinin başında Masal’ın Tunç karakterinden intikam sahnesini izledik. Bu sahne dizinin bütününe baktığımızda başarılı sahnelerden biriydi. Ancak dizide olayların veriliş sırası Hande Doğandemir’in canlandırdığı Masal karakteriyle özdeşim kurmamızı zorlaştırdı. Belki olaylar kronolojik gitseydi yani dizinin başında Masal’ın eski halini ve onun eski hayatını-aile ilişkilerini bir süre takip etseydik, dizi daha anlaşılır olabilirdi. Dizi bittiğinde hala Masal ve Zümrüt’ün meselesini anlayabilmiş ve onlarla güçlü bir duygusal bağ kurabilmiş değildik. Masal yeni kimliğiyle tekrar memleketine döndü ve ailesiyle karşılaştı. Babası onu gördüğünde kokusundan tanıdı ve bayıldı. Kağıt üstünde dramatik olması beklenen bu sahne seyircide beklenen etkiyi pek yaratmadı. Çünkü Masal’ın acısı başlangıçta seyirciye ne yazık ki pek geçmedi.

Senaryoda başka bir problem de cenaze sahneleriydi. Cenaze sahneleri zaten her zaman ilk bölümlerde risklidir. Bununla birlikte Tunç’un anne ve babasının evlatlarının ölümüne verdiği tepkiler (tepkisizlik daha doğru olur) gerçekçilikten oldukça uzaktı. Bir evladın ölümünden söz ediyoruz! Evladının cenazesinde “business” konuşan bir baba, bir arkadaşıyla münakaşa edebilecek kadar kendinde olan, akşamında diğer oğluyla sohbet edip ona nasihat eden bir anne… Cenazedeki genel bütün halleri anne ve babayı canlandıran iki usta oyuncuyu adeta harcadı. Evlatlarını kaybetmiş bir çift, izleyiciye ancak bu kadar hatalı aktarılabilirdi.

Yüzleşme dizisi estetik yaptırarak kendisine kötülük yapan insanlardan intikam almaya gelen bir genç kadının hikayesi. Benzeri iki sene öncesinde ATV’de Eve Dönüş dizisinde denenmişti. Hülya Avşar’ın başrolünde olduğu bir sit-com’da da aynı konu işlenmişti ve proje başarılı olmuştu. Ancak orada intikam alınan kişi sadece eski kocaydı ve dizinin yer yer komedi unsurları taşıması olayları tolere ediyordu. Ancak yerli bir dizide seyirciyi bir kadın karakterin (bu dizide bize gösterilen kızın) mafyatik erkeklere karşı bu tip bir intikam alma girişimine inandırmak pek kolay değil. Hele hele bu karakteri Hande Doğandemir gibi bir oyuncu canlandırdığında işler daha da zorlaşıyor. Bizce Hande Doğandemir proje için doğru bir seçim olmamış. Böyle bir karakterin yüzünde her sahnede güçlü bir acı ve öfke görmek isteriz. Ayrıca nasıl bir durum söz konusu ki onbeş senedir acınızı çeken anne ve babanıza gizli de olsa gerçek kimliğinizi deşifre etmiyorsunuz. Masal karakterinin anne ve babasına reva gördüğü durum ne kadar gerçekçi? Böyle ayrıntılar seyirciyi senaryodan koparıveriyor. Bakalım ilerleyen haftalarda bu durumun nasıl bir açıklaması olacak? Sanırız güzel oyuncu da canlandırdığı karaktere yeterince inanmamış ki acısı bize fazla geçmedi. İşin ilginç olanı yanlış anımsamıyorsak Doğandemir aylar önce başka bir projede benzer bir karakteri canlandırmış ve dizi 4-5 haftada yayından kalkmıştı.

Yüzleşme dizisi oyuncu kadrosuyla tam bir yıldızlar topluluğu. Hangi birini sayalım? Her sahnede usta bir aktör ya da aktrisle karşılaşıyoruz. Türkiye’nin en kalburüstü oyuncuları bu projede rol almaya böyle kolaylıkla ikna edildiğine göre dizide zaman içinde taşlar yerine oturacak ve Yüzleşme dizisi sezonun fark yaratan işlerinden biri olacak. En azından bizim temennimiz o yönde. Umarız buram buram kalite kokan! Yüzleşme uzun soluklu olur ve bu kadar iyi oyuncunun emeklerine yazık olmaz! 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney