nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » ZALİM İSTANBULSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
ZALİM İSTANBUL

ZALİM İSTANBUL DİZİSİ 1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

Başrollerini Fikret Kuşkan, Deniz Uğur ve Mine Tugay’ın paylaştığı Zalim İstanbul dizisi bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

İddialı dizinin konusu şöyle:

"Değerlerine bağlı, gururlu ve biraz da tutucu, tam bir Anadolu kadınıdır Seher. Seher’in gözünde evlatlarının üçü de pırlantadır. O kadar ki, bir tek çocuklarıyla ilgili büyük konuşur Seher,”Hamurlarını toprağımda ellerimle yoğurmuşum! Yanlış yapmaz, günah, haram bilmez benim evlatlarım”…

Lojistik sektörünün devlerinden, Agah Karaçay çocukluğunda geçirdiği kaza nedeni ile tekerlekli sandalyeye mahkum kalan yeğenine memleketinden “gelin” aramaktadır. Teklif evin yadigarı tarafından memleketlisi, babaanne Neriman'a ulaşır. Neriman, Seher'in ölse böyle bir teklifi kabul etmeyeceğini bildiği için, küçük torununu da ikna ederek usta bir düzenbazlığa girişir.

Karaçayların ise dışarıdan görünen güçlü, ihtişamlı ve renkli yaşamının öteki yüzü, tehlikeli sırlar barındırmaktadır. Seher ailesi ile adım attığı Karaçay köşkünde, en korktuğu şeyle; çocuklarıyla, hırsla, parayla sınanacak, yaşananlar iki aileyi de temelden sarsacak, hayatlarındaki taşları yerinden oynatacaktır."

Kanal D’nin geçen hafta ekrana veda eden kaliteli dizisi Yüzleşme’ye göre reyting paneliyle daha uyumlu bir senaryoyla karşı karşıyayız. Dizi ne kadar klasik olsa da bizim ekranlarımızda her zaman alıcısı olan bir hikayeye sahip. Zaten ne işlediğinizden çok nasıl işlediğiniz bu tarz işlerde daha büyük önem arz ediyor.  Zalim İstanbul dizisi bulmaca çözmeye zorlamadan henüz ilk dakikalardan bizi kolayca senaryonun içine soktu. Ancak bazı temel sorunların dizinin bu geceden daha şık bir sonuçla ayrılmasını engellediğini düşünmekteyiz.

Dizinin “Hiç kimse sınanmadığı günahın masumu değildir” sloganı sosyal medyada çok tüketilmiş bir aforizma. Böyle yapımlarda izleyici olarak daha önce işitmediğimiz orijinal sloganlar görmek istiyoruz. İlk sahnede Seher’in dünürüyle kavgası daha çarpıcı bir şekilde işlenebilirdi. Sonra Seher’in kayınvalidesiyle İstanbul’a gitme konusunda tartışmasına tanık olduk. Ancak hem kayınvalide karakterinde hem de kayınvalideyi canlandıran başarılı oyuncu Ayşen Sezerel’de bazı sıkıntılar gözlemliyoruz. Senaryoda oldukça kilit bir bir pozisyonda olan kayınvalide kurnaz ve çıkarcı olsa da bu kadar antipatik olmamalıydı. Hele dizinin son sahnesinde gelinine “Ben bir alışveriş yaptım. Karaçay’lara kızı sattım” şeklinde bir konuşma yapması akıl mantıkla bağdaşmadı. Siz kayınvalide olarak gelininizi yumuşatmaya mı çalışıyorsunuz yoksa onu daha çok kışkırtmak mı istiyorsunuz? Kayınvalide sürekli kaşını gözünü oynatan ve zekice davranmayan bir kişiliğe sahip olmak yerine daha sevimli ve daha kıvrak zekalı biri olsaydı ortaya güçlü bir karakter çıkabilirdi. Bu açıdan güzel oyuncu Mine Tugay’ın Şeniz Karaçay karakteri ile dizide daha etkili bir görüntü verdiğini söyleyebiliriz. Ancak Şeniz’in de Agah Karaçay’ın engelli yeğeni Nedim Karaçay’a ilk sahnelerde nobran davranış biçimini yadırgadık ve ortantısız bulduk. Yine bu bölümde bakıcı genç kızın kendi kıyafetlerini yırtmaya çalışarak Nedim Karaçay tarafından taciz edildiğini iddia ederek Agah Karaçay’dan para sızdırmaya çalışması da karikatürize bir sahneydi.

Seher ve ailesinin İstanbul’a gelme sürecindeki sahneleri eğer biraz daha vurucu olsaydı Zalim İstanbul dizisi daha fazla seyirciyi kendine bağlayabilirdi. Bu süreçte bizde en çok iz bırakan sahne türkü barda çalışan Cemre’nin (Sera Kutlubey) annesi Seher tarafından basılmasıydı. Bununla beraber genç kızın performans esnasında sanki pavyonda konsomatrislik yapıyormuşçasına annesinden tokat yemesini aşırı bulduk. Bu arada birinci bölümde en az üç sahnede karakterlerin birbirlerine tokat attıklarını anımsıyoruz.

Zalim İstanbul dizisinde kötü’yü oynarken sınırları zorlayan ve doğal olmaktan uzak bir görüntü çizen bir diğer karakter de ailenin lükse düşkün kızı Ceren Yılmaz’dı. Burada güzel oyuncu Bahar Şahin’in iyi bir seçim olduğunu ancak karakterin yine senaryoda yanlış yansıtıldığını düşünüyoruz. Karaçay ailesinin playboy oğlu Cenk Karaçay da başarılı oyuncu Ozan Dolunay tarafından canlandırılmasına rağmen yine antipatik ve steryotip  bir görüntü çizdi. Senaryodaki bu üç temel karakter ilk bölümde daha ilginç bir şekilde yapılandırılsaydı Zalim İstanbul’un geleceği ile ilgili de daha pozitif şeyler konuşabilirdik. Ancak şu anda ikinci üçüncü bölümü görmeden dizinin sınıfı geçtiğini söyleyemeyiz. En azından kendi adımıza. 

Birinci bölümde Neşet Ertaş’ın Bir Ayrılık Bir Yoksulluk Bir Ölüm türküsü duygularımızı yükseltti. Güzel oyuncu Deniz Uğur ve yakışıklı aktör Fikret Kuşkan senaryonun el verdiği ölçüde işlerini layıkıyla yaptıklar. Fakat Deniz Uğur’un canlandırdığı Seher karakterini birinci bölüm senaryosunda çok daha fazla görmeliydik. Dizinin iyi karakterlerini senaryoda yeterince göremezsek duygusal bağ kurmamız da pek mümkün olmuyor. Yeterince görmediğimiz bir karakter adına da üzülmemiz endişelenmemiz beklenmemeli. Bir de dizideki her karakter neden gerekli gereksiz bağırıyor? Acaba bu oyunculara bağırarak konuşmazsanız dizi tutmaz diye bir telkinde mi bulunuluyor?  

Zalim İstanbul’un birinci bölümüyle ilgili en güçlü izlenimimiz bu bölümün iyi bir hikayeye sahip olduğu ancak senaryosunun sanki biraz çalakalem yazıldığı.  Umarız haftalar ilerledikçe taşlar yerine oturur ve Zalim İstanbul sezonun en parlak işlerinden biri olur.

Bir gün sonra: Total'de 3.01 reyting ve 6.37 share ile 16. olmuş. AB'de 3.03 reyting 6.91 share ile 12.sırada yer almış.

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney